Meniu Uždaryti

Kiaušinių marginimas šiaudais

Kiaušinių marginimas šiaudais

Kiaušinių marginimo tradicija yra puoselėjama įvairiose slavų tautose, iš kurių greičiausiai lietuvių tauta šią liaudies kūrybos sritį perėmė. Slavų tautose ir Lietuvoje margučiai siejami su Velykų šventėmis ir simbolizuoja gyvybę, o savitumo jiems suteikia įvairūs marginimo būdai. Kiaušinių marginimas reikalauja nemažai laiko, susikaupimo ir kantrybės, tačiau dailiai išmargintame kiaušinyje juntama meilė, šiluma ir kruopštus rankų prisilietimas. Kiekviena, net smulkiausia margučio detalė yra pripildoma šviesių minčių ir linkėjimų. Vienas iš kiaušinių marginimo būdu, kuris leidžia pajusti margučių marginimo malonumus yra marginimas su šiaudais.

Marginant kiaušinius tradiciniu marginimo su šiaudais būdu yra lyginami, karpomi ir ant margučio klijuojami javų šiaudai, taip kuriant įvairius ornamentus. 

Pateiktas margutis atspindi tradicinį Slovakijos kiaušinių marginimo stilių. Šis kiaušinis yra margintas Amerikos/ Slovakijos šiaudų meistrės Sidonkos Wadinos.

Marginimas šiaudais
Sidonka Wadina margutis

Marginant kiaušinius su šiaudais galima išgauti ne tik tradicinius margučių simbolius, bet ir atvaizduoti norimus objektus

Marginant kiaušinius su šiaudais galima išgauti ne tik tradicinius margučių simbolius, bet ir atvaizduoti norimus objektus. Slovakijos šiaudų meistrės Pani Sitarovos margutis atvaizduoja pilį ant emu kiaušinio. Emu kiaušinis yra natūraliai tamsios spalvos, pabrėžiantis auksinės spalvos šiaudų grožį.

Slovakijoje ir Čekijoje marginant kiaušinius yra naudojami panašus stiliai ir simboliai. Čekijos margučių meistrė Marcela Hrabovska margindama kiaušinius su šiaudais, skiria didelį dėmesį natūralumui ir kurdama margučius naudoja natūralias kiaušinio ir šiaudo spalvas.

Norintiems sužinoti daugiau, čia pateikiamas išplėstinis vaizdo įrašas su papildomomis šios meistrės instrukcijomis.

Ieškantiems šiaudų rankdarbiams ar tvarių dovanų, kviečiame apsilankyti parduotuvėje.

Kiaušinių dekoravimas šiaudais
Pani Sitarovos margutis
kiaušinių marginimas šiaudais
Marcelos Hrabovskos margutis

Pasirinkus kelių rūšių javų šiaudus, išgaunami skirtingų atspalvių šiaudų ornamentai. Baltarusijos menininkės Raisos Ramanenia margučiai yra dekoruoti miežių ir rugių šiaudais.

Kiaušinių marginimas naudojant šiaudus
Tradicinis kiaušinių marginimas šiaudais

 Kristina Stasė Mažukaitienė tautodailininkė, karpinių meno kūrėja, 2013 m. išleidusi knygą „Snaigių fantazija“ Lietuvoje garsėja ne tik savo karpiniais, bet ir ypatingais margučiais. Žemiau pateikiamos jos margučių nuotraukos. 

Kristinos Stasės Mažukaitienės margučiai

Taip pat yra menininkų ir tautodailininkų, kurie šiaudus naudoja netradicinių būdu, taip išgaudami kitokius, originalius raštus ir formas.

Baltarusijos menininkės Maryna Yaremchyk kiaušinių marginimo su šiaudais technika išties stebina. Jos kuriami margučiai skiriasi nuo tradicinių margučių dekoruotų šiaudais, nes šiaudai yra ne lyginami, o kerpami skersai ir klijuojami ant margučio. Tokiu būdu dekoruojant margučius išgaunami įvairūs, skirtingi simboliai.

Maryna Yaremchyk margutis
Maryna Yaremchyk margutis
Maryna Yaremchyk margučiai

Serbų Mirjanos ir Edvardo Kirbus kuriami margučiai pasižymi originaliais raštais bei savitą šiaudų technika. Skirtingai nuo tradicinio kiaušinių marginimo su šiaudais būdo, iš šiaudų yra kuriami tekstūriniai elementai. Kita Serbijos menininkė Biserka Horvacki taip pat kuria unikalius margučius papuoštus javų šiaudų dekoracijomis.

Serbų Mirjanos ir Edvardo Kirbus kuriami margučiai
Biserka Horvacki margučiai
Marginimas su šiaudais
Biserka Horvacki margutis

Kaip marginti kiaušinius šiaudais?

Kaip marginti kiaušinius šiaudais? Kokį kiaušinį naudoti? Šiaudų ornamentais galima puošti putpelių, vištų, ančių, emu, žąsų ar net stručių kiaušinius. 

Pirmiausia reikėtų dvi skylutes padaryti abiejuose kiaušinio galuose ir turinį išpūsti. Po to jau tuščiavidurius kiaušinius išplauti, išdžiovinti ir nudažyti pasirinktu būdu: augaliniais, maistiniais ar kitokiais dažais. Galima naudoti nedažytus, natūralios spalvos kiaušinius.

Šiaudus reikėtų ruošti iš anksto. Šiaudai skinami vasarą, kol nenuimami grūdai. Galima naudoti vienos arba kelių rūšių javų šiaudus: kviečių, rugių, miežių ir avižų. 

Pirmiausiai, šiaudai išvalomi ir sukarpomi nuo narelio iki narelio. Tokius šiaudus reiktų užmerkti nakčiai vandenyje, arba, jei šilta ar šiaudas plonas, gali užtekti ir poros valandų. Šiaudus reikėtų padalinti į juostelės ir palikti džiūti. Galima šiaudus lyginti su lygintuvu.

Prieš pradedant kruopštų kiaušinio dekoravimą šiaudais, rekomenduojama nusipiešti aplikacijas. 

Kitas žingsnis – iškarpyti mažus šiaudų gabalėlius. Kerpant apskritimus į pagalbą galima pasitelkti skylamūšį odai. Gautus apskritimus perkirpus perpus gaunami pusmėnuliai. Neturint pagalbinių priemonių apskritimus ir pusmėnulis galima iškarpyti žirklutėmis, kaip ir visas likusias figūras. 

Ant kartoninio popieriaus lapo uždedama krūvelė baltų klijų, kurie storu smailiu dantų krapštuku užtepami tinkamoje vietoje ant kiaušinio, ant viršaus uždedamas pasirinktas šiaudų gabalėlis. 

Mažiau įgūdusiems iš pradžių rekomenduojama ornamentus iš šiaudų kurti ne tiesiai ant kiaušinio, o ant popieriaus. Tokiu atveju išlygintas šiaudų juostelės reikėtų ištepti klijais ir klijuoti viena šalia kitos ant popieriaus. Popieriaus lakštams su šiaudais išdžiūvus, popieriaus pusėje reikėtų nupiešti norimus raštus, ornamentų grupes ar kitas detales, jas iškirpti žirklėmis ir su klijais klijuoti ant kiaušinio.

Šiaudų paruošimas rankdarbiams
Lyginti šiaudai
Margutis su šiaudais
Karpiniai iš šiaudų
Kokius kiaušinius marginti

Marginimas su šiaudais išlaisvina vaizduotę, skatina kurti, susikaupti ir pabūti ramybėje. Šiaudais puošti margučiai tarnauja daugelį metų ir gali būti nuostabi dovana bei namų ar šventinio stalo puošmena Šv. Velykų proga. Šiaudų rankdarbiams galite įsigyti čia.