Kiaušinių marginimas: tradiciniai būdai ir marginimas su šiaudais
Kiaušinių marginimas: tradiciniai būdai ir marginimas su šiaudais
Kiaušinių marginimo tradicija yra giliai įsišaknijusi daugelyje slavų tautų, iš kurių ją perėmė ir lietuviai. Velykų margučiai simbolizuoja gyvybę, atgimimą ir šeimos vienybę. Kiekvienas dailiai išmargintas kiaušinis ne tik puošia šventinį stalą, bet ir perteikia meilę, šilumą bei kūrėjo kruopštumą.
Populiariausi kiaušinių marginimo būdai
Lietuvoje ir slavų kraštuose margučiai puošiami įvairiais metodais:
- Marginimas vašku – vienas seniausių būdų, kuriame naudojamas karštas vaškas.
- Skutinėjimas – margučiai išraižomi aštriu įrankiu, sukuriant unikalius raštus.
- Marginimas dažais ir augalais – natūralių augalų atspaudai palieka subtilius raštus.
- Marginimas su šiaudais – reikalauja ypatingo kruopštumo ir preciziškumo.
Marginimas šiaudais – unikali meno forma
Tradicinis marginimas šiaudais – tai unikalus būdas, kurio metu ploni, išlyginti ir karpomi javų šiaudai klijuojami ant kiaušinio paviršiaus. Taip sukuriami sudėtingi geometriniai ornamentai, būdingi Slovakijos, Čekijos ir kitų slavų šalių margučiams.
Pateiktas margutis atspindi autentišką Slovakijos kiaušinių marginimo meną. Jis buvo kruopščiai dekoruotas žinomos Amerikos-Slovakijos šiaudų meistrės Sidonkos Wadinos rankomis.

Marginant kiaušinius su šiaudais galima išgauti ne tik tradicinius margučių simbolius, bet ir atvaizduoti norimus objektus
Marginant kiaušinius su šiaudais galima išgauti ne tik tradicinius margučių simbolius, bet ir atvaizduoti norimus objektus. Slovakijos šiaudų meistrės Pani Sitarovos margutis atvaizduoja pilį ant emu kiaušinio. Emu kiaušinis yra natūraliai tamsios spalvos, pabrėžiantis auksinės spalvos šiaudų grožį.
Slovakijoje ir Čekijoje marginant kiaušinius yra naudojami panašus stiliai ir simboliai. Čekijos margučių meistrė Marcela Hrabovska margindama kiaušinius su šiaudais, skiria didelį dėmesį natūralumui ir kurdama margučius naudoja natūralias kiaušinio ir šiaudo spalvas.
Norintiems sužinoti daugiau, čia pateikiamas išplėstinis vaizdo įrašas su papildomomis šios meistrės instrukcijomis.
Ieškantiems šiaudų rankdarbiams ar tvarių dovanų, kviečiame apsilankyti parduotuvėje.


Pasirinkus kelių rūšių javų šiaudus, išgaunami skirtingų atspalvių šiaudų ornamentai. Baltarusijos menininkės Raisos Ramanenia margučiai yra dekoruoti miežių ir rugių šiaudais.



Kristina Stasė Mažukaitienė tautodailininkė, karpinių meno kūrėja, 2013 m. išleidusi knygą „Snaigių fantazija“ Lietuvoje garsėja ne tik savo karpiniais, bet ir ypatingais margučiais. Žemiau pateikiamos jos margučių nuotraukos.

Taip pat yra menininkų ir tautodailininkų, kurie šiaudus naudoja netradicinių būdu, taip išgaudami kitokius, originalius raštus ir formas.
Baltarusijos menininkės Maryna Yaremchyk kiaušinių marginimo su šiaudais technika išties stebina. Jos kuriami margučiai skiriasi nuo tradicinių margučių dekoruotų šiaudais, nes šiaudai yra ne lyginami, o kerpami skersai ir klijuojami ant margučio. Tokiu būdu dekoruojant margučius išgaunami įvairūs, skirtingi simboliai.



Serbų Mirjanos ir Edvardo Kirbus kuriami margučiai pasižymi originaliais raštais bei savitą šiaudų technika. Skirtingai nuo tradicinio kiaušinių marginimo su šiaudais būdo, iš šiaudų yra kuriami tekstūriniai elementai. Kita Serbijos menininkė Biserka Horvacki taip pat kuria unikalius margučius papuoštus javų šiaudų dekoracijomis.



Kaip marginti kiaušinius šiaudais?
Marginti kiaušinius šiaudais – tai puiki tradicija, leidžianti sukurti išskirtinius ir natūralius kiaušinių dekorus. Šis procesas reikalauja šiek tiek kruopštumo ir kantrybės, tačiau rezultatai tikrai džiugina. Štai žingsnis po žingsnio vadovas, kaip tai padaryti.
1. Kokią kiaušinį naudoti?
Šiaudų ornamentais galima puošti įvairių rūšių kiaušinius: vištų, putpelių, ančių, žąsų, emu ar net stručių. Rinkdamiesi kiaušinį, atsižvelkite į jo dydį ir formą – didesni kiaušiniai, pavyzdžiui, žąsų ar stručių, gali suteikti daugiau erdvės ornamentams.
2. Paruošimas:
Pradėkite nuo kiaušinio turinio išpūtimo. Tam reikėtų padaryti dvi skylutes kiaušinio galuose ir atsargiai išpūsti turinį. Tuomet tuščiavidurį kiaušinį išplaukite, išdžiovinkite ir nudažykite pasirinktu metodu – galite naudoti augalinius, maistinius ar kitus dažus. Galima rinktis ir natūralios spalvos kiaušinius, jei norite išlaikyti organišką išvaizdą.
3. Šiaudų paruošimas:
Šiaudai renkami vasarą, prieš derliaus nuėmimą. Galima naudoti įvairių rūšių javų šiaudus: kviečių, rugių, miežių ar avižų. Pirmiausia juos reikia išvalyti ir supjaustyti į mažesnius gabalėlius, pašalinant nereikalingas dalis. Tada šiaudus reikia užmerkti vandenyje nakčiai (jei šiaudai plonesni, užteks ir kelių valandų). Po to šiaudus reikia išdžiovinti ir, jei norite, lyginti su lygintuvu.
4. Ornamento kūrimas:
Prieš pradedant marginti kiaušinius šiaudais, patartina nupiešti aplikacijas, kad galėtumėte vizualizuoti, kur bus dedami šiaudų gabalėliai. Šiam darbui naudokite mažus šiaudų gabalėlius, kurie turi būti supjaustyti į tinkamas formas. Pavyzdžiui, apskritimus galima išpjauti naudojant skylamūšį odai arba tiesiog žirklėmis. Pusmėnulius galima gauti perpjovus apskritimus perpus.
5. Klijavimas:
Ant kartoninio lapo uždėkite krūvelę baltų klijų, kurie su smailiu dantų krapštuku bus tepami ant kiaušinio. Ant šių klijų dėkite šiaudų gabalėlius. Jei dar nesate patyrę šiaudų dekoravimo, rekomenduojama ornamentus pirmiausia kurti ant popieriaus lapo. Šiuo atveju šiaudų juosteles užtepkite klijais ir klijuokite jas viena šalia kitos ant popieriaus.
6. Galutinis etapas:
Kai popieriaus lapai su šiaudais išdžiūva, galite piešti norimus ornamentus ar raštus ir iškirpti jas žirklėmis. Tuomet, naudojant klijus, perkelkite šiuos ornamentus ant kiaušinio.
Šis procesas reikalauja šiek tiek laiko ir kantrybės, tačiau galutinis rezultatas bus vertas pastangų – jūsų kiaušiniai atrodys unikalūs ir pilni natūralios šilumos.





Marginimas su šiaudais išlaisvina vaizduotę, skatina kurti, susikaupti ir pabūti ramybėje. Šiaudais puošti margučiai tarnauja daugelį metų ir gali būti nuostabi dovana bei namų ar šventinio stalo puošmena Šv. Velykų proga. Šiaudų rankdarbiams galite įsigyti čia.