Meniu Uždaryti

Rankdarbiai iš šiaudų – naujai atrandamos tradicijos!

Rankdarbiai iš šiaudų – naujai atrandamos tradicjos

Lietuviškų rankdarbių tradicijose itin svarbi kūryba iš šiaudinių šiaudelių. Senovėje šiaudas buvo lyginamas su žmogaus kūnu. Šiaudas (kūnas) „išnešioja“ varpą, grūdą (sielą). Javai simbolizuoja nenutrūkstamą gyvybę, kadangi vėl būna pasėti ir vėl tęsia gyvenimą iš naujo. Šiaudas – nenutrūkstamos gyvybės simbolis, kuris tautodailininkų rankose virsta ne tik sudėtingos konstrukcijos trimačiais meno objektais – šiaudiniais sodais, bet ir šiaudiniais žaisliukais Kalėdų eglutei papuošti ar interjero dizaino papuošimais.

Kūryba iš šiaudų padeda išlaisvinti savo mintis, atskleisti vidinį pasaulį, fantazijas, svajones. Kurdamas žmogus išsilaisvina, atsipalaiduoja ir gali pabėgti nuo įvairiausių rūpesčių ar minčių. Tai tarsi meditacija. Žinoma, kūrybai reikia ir įkvėpimo. Įkvėpimas ateina tada, kai randama jam laiko, tad svarbu pradėti ir viskas vyksta savaime. Yra daugybė rankdarbių iš šiaudų nuo kurių galima pradėti savo naujojo pomėgio kelionę.

Rankdarbiams iš šiaudų reikalingos priemonės

Pagrindinės priemonės reikalingos rankdarbiui pagaminti priklausys nuo pasirinkto gaminti elemento (pvz., šiaudinė žvaigždė, kalėdinis žaisliukas reketukas, šiaudinis paukštelis, šiaudinis sodas ar k.t. ). Išskirsime pagrindines priemonės, kurių gali prireikti:

  • Pagrindinė žaliava – šiaudai rankdarbiams. Gaminiui pagaminti gali būti naudojami įvairių javų stiebai. Reikalingi sveiki ir išlukštenti šiaudeliai (rugių, kvietrugių, kviečių, ar avižų tuščiaviduriai šiaudeliai)
  • Ilgesnės adatos su didesne ąsele. Patartina naudoti adata su buku galu, kad veriant neįsidurti.
  • Medvilniniai siūlai. Sintetiniai siūlai netinka, kadangi gali susisukti bei lengvai perpjauti šiaudą. 
  • Žirklės. Padės pasiruošti norimo ilgio šiaudelius. Prieš kerpant būtina pamirkyti šiaudą vandenyje, kad nesuskiltų kerpant.
  • Kitos galimos papildomos priemonės: lipalo klijai ir teptukai, liniuotė, brėžinys, dekoracinės priemonės. 
Šiaudinio žaisliuko gamybos instrukcija
Javai

Šiaudų paruošimas rankdarbiams

Šiaudų rankdarbiams paruošimas užima didžiausią rankdarbio kūrimo dalį. Rankdarbiams iš šiaudų naudojami sveiki javų stiebai. Geriausias laikas pjauti šiaudą, kai jis būna subrendęs ir jau nebe žalias. Daug kas priklauso nuo metų ir klimato, tačiau dažniausiai javų stiebai pjaunami liepos mėnesį, kai laukas jau gražiai plaukia. Javų (rugių, kviečių, kvietrugių ar k.t.) rūšys turėtų būti orientuotos ne tik į varpą, kad derlius būtų kuo gausesnis, tačiau ir į stiebą, kad išaugtų tvirtas ir stiprus šiaudas.

Nupjauti stiebai išdžiovinami pavėsyje varpomis žemyn. Tuomet šiaudai yra lukštenami: imamas šiaudas ir ties storuoju galu žirklėmis iškerpamas pirmasis sąnarėlis (šiaudo narelis, šiaudo bamblys), tuomet numaunamas lapelis (šiaudo marškinėliai), ir toliau iškerpami šiaudo sąnarėliai, taip gaunami įvairaus ilgio ir storio šiaudeliai. Šiaudeliai yra rūšiuojami pagal spalvą ir storį, tuomet surišami į ryšulėlius. Kitos šiaudo dalys (varpos, sąnarėliai, marškiniai) taip pat gali būti naudojami įvairiems rankdarbiams.  

Jeigu šiaudų nespėjote pasiruošti, nenusiminkite, Kumutis jau padarė šį darbą už Jus, tad galite atsipalaiduoti ir skirti visą laiką kūrybai ir malonumui.