Meniu Uždaryti

Šiaudinio sodo rišimo instrukcija

Šiaudinio sodo rišimo instrukcija

Šiaudiniai sodai yra tautiška lietuvių paprotinės, dekoratyvinės dailės rūšių, kurios yra gyvybingos ir šiomis dienomis. Tai yra griežtų geometrinių formų dirbiniai iš šiaudų. Lietuvoje dažniausiai pastebimi keturšlaitės piramidės struktūros ir iš jos sukurti sudėtingesnės sandaros šiaudiniai sodai. Populiariausi sodai – oktaedro pavidalo, kai dvigubos bendro keturkampio pagrindo piramidės, kurių viršūnės simetriškai nukreiptos į priešingas puses. Sodų gamybai naudojama simbolinė žaliavą – sausi javų šiaudai arba nedrės. Sausi šiaudai ir nendrės asocijuojiasi su mirties ir amžinybės idėja. Yra manoma, kad aukso spalvos stiebuose yra sukaupta daug saulės energijos ir į namus jie atneša laimę bei harmoniją.

 

Sodo rišimas reikalauja daug kruopštumo, kantrybės ir ramios sielos būsenos iš kūrėjo. Etninės kultūros tyrėjai soduose linkę įžvelgti simbolinę erdvinio pasaulio modelio įdėją, ir sieja juos su kosminio medžio vaizdiniu. Šiaudinis sodas simbolizuoja pasaulį: dangų, rojų, dausas. Sodas atvaizduoja ne tik kosminę darną, bet ir ją kurią. ,,Sodų rišėjai ne kartą yra pažymėję tą nepaparasta sodus, kuriant apimančia būseną, kurios taip trūksta šiuolaikiniam civilizacijos triukšmo blaškomam žmogui – susikaupimo ir vidinės ramybės, leidžiančios atlikti ramius apgalvotus veiksmus būseną, dar vadinama sodnumu.’’[1]

 

Šiaudinio sodo kūrimas pradedamas nuo idėjos ir vaizdinio plano. Nusprendžiamas sodo dydis, šiaudelių ilgis, įvairios geometrinės formos, sodo atribūtai ir papuošimai, tokie kaip saulutės, paukšteliai, eglutės, žvaigždės ar k.t. 

Norinčiam išbandyti pasigaminti pirmąjį sodą pateikiama nesudėtingo šiaudinio sodo rišimo instrukcija.

 

Jeigu šiaudų nespėjote pasiruošti, nenusiminkite, Kumutis jau padarė šį darbą už Jus, tad galite atsipalaiduoti ir skirti visą laiką kūrybai ir malonumui.
Šiaudinio sodo rišimo instrukcija
Šiaudinio sodo rišimo instrukcija