Meniu Uždaryti

Šiaudų intarsijos (anglų k. marquetry) žavesio atskleidimas: Meninis amatas, kurio patrauklumas nepavaldus laikui

Šiaudų intarsija (anglų k. straw marquettry), išskirtinė dekoratyvinio meno forma, vėl tapo patrauklia dizaino technika, kurioje tradicinis meistriškumas dera su šiuolaikine estetika. Ši šimtmečius gyvuojanti meno forma apima dažytų šiaudų naudojimą sudėtingiems dizainams ir raštams, kurie puošia baldus, sienų plokštes ir dekoratyvinius daiktus, kurti. Šiame straipsnyje pasinersime į žavų šiaudų intarsijų pasaulį, nagrinėsime jų istoriją, techniką ir neblėstantį populiarumą. Prisijunkite prie mūsų ir atskleiskite šio amžino amato paslaptis.
Šiaudai rankdarbias iš tuščiavidurių lietuviškų rugių šiaudų. Šiaudų intarsija, šiaudų inkrustacija

Šiaudų intarsijos (anglų k. straw marquetry), išskirtinė dekoratyvinio meno forma, vėl tapo patrauklia dizaino technika, kurioje tradicinis meistriškumas dera su šiuolaikine estetika. Ši šimtmečius gyvuojanti meno forma apima dažytų šiaudų naudojimą sudėtingiems dizainams ir raštams, kurie puošia baldus, sienų plokštes ir dekoratyvinius daiktus, kurti. Šiame straipsnyje pasinersime į žavų šiaudų intarsijų pasaulį, nagrinėsime jų istoriją, techniką ir neblėstantį populiarumą. Prisijunkite prie mūsų ir atskleiskite šio amžino amato paslaptis.

Šiaudų intarsijos (Straw marquetry) ištakos ir turtinga istorija:

Šiaudų intarsijos ištakos siekia senovės Egiptą, kur amatininkai atrado, kad dažytus šiaudus galima naudoti įvairiems daiktams puošti. Laikui bėgant ši technika paplito Europoje, o XVII-XVIII a. tapo itin populiari. Prancūzų baldžiai, tokie kaip André-Charles Boulle, kartu su kitomis technikomis naudojo šiaudų intarsijas, kad papuoštų prabangius kilmingųjų ir karališkosios šeimos baldus. XX a. trečiajame dešimtmetyje ši meno forma atgimė Art Deco laikotarpiu, o šiandien šiuolaikiniai dizaineriai ir amatininkai toliau gaivina šią senovinę meno formą.

Šiaudų intarsijų (eng. Straw marquetry) technika:

Tai kruopštus ir daug laiko reikalaujantis procesas, kuriam reikia įgudusios rankos ir atidumo detalėms. Jis prasideda nuo tam tikrų kviečių ar rugių veislių šiaudų, parinktų dėl jų elastingumo ir spalvos potencialo, surinkimo. Tada šiaudai išdžiovinami, supjaustomi plonomis juostelėmis ir dažomi natūraliais arba sintetiniais pigmentais. Amatininkas kruopščiai atrenka ir išdėlioja spalvotas šiaudų juosteles taip, kad jos sudarytų sudėtingus raštus, kurie vėliau klijuojami ant paviršiaus, dažnai pagaminto iš medžio ar kitų medžiagų.

Šiaudų intarsijų (eng. Straw marquetry) grožis ir universalumas:

Šiaudų intarsijos žavesys slypi gebėjime įprastus paviršius paversti žavingais meno kūriniais. Šia technika sukurtos ryškios spalvos ir subtilūs raštai gali suteikti baldams, plokštėms ir daiktams nepakartojamo vizualinio patrauklumo. Nesvarbu, ar tai būtų elegantiškai papuoštas stalviršis, ar išskirtinė sieninė plokštė, ar vienetinė dekoratyvinė dėžutė, šiaudų intarsija bet kuriam interjerui suteikia rafinuotumo ir meniškumo. Be to, tvarių medžiagų, tokių kaip šiaudai, naudojimas atitinka didėjantį susidomėjimą ekologiška ir etiška dizaino praktika.

Šiuolaikiniai taikymai ir dizaino tendencijos:

Šiuolaikiniame dizaine atgimsta šiaudų intarsijos, nes amatininkai ir dizaineriai iš naujo interpretuoja šį amatą pagal šiuolaikinę estetiką. Dėl šios technikos universalumo galima kurti tiek tradicinį, tiek šiuolaikinį dizainą, o tai suteikia neribotas pritaikymo galimybes. Nuo minimalistinių geometrinių raštų iki sudėtingų botaninių motyvų – šiaudų intarsiją galima pritaikyti prie įvairių interjero stilių, todėl ją renkasi ir interjero dizaineriai, ir kolekcininkai.

Šiaudų intarsijų amžinumas ir kolekcionavimo galimybės:

Šiaudų intarsijos patrauklumą lemia jos nesenstantis grožis ir išskirtiniai įgūdžiai, reikalingi jai pagaminti. Amatų entuziastai ir kolekcininkai vertina kruopštų meistriškumą kuriant šiuos unikalius dirbinius. Dėl daug darbo reikalaujančio amato šiaudų merkerijos kūriniai dažnai laikomi retais ir išskirtiniais, todėl kolekcininkai ir dizaino žinovai jų labai ieško.

Apibendrinimas

Šiaudų intarsijos (eng. Straw marquetry) – tai harmoningas tradicijų, meistriškumo ir šiuolaikinio dizaino derinys. Turtinga istorija, kruopšti technika ir nesenstantis patrauklumas ir toliau žavi entuziastus ir gerbėjus visame pasaulyje. Šiam senoviniam amatui išgyvenant renesansą šiuolaikiniame pasaulyje, šiaudų intarsijos žavesys išlieka, nes leidžia pažvelgti į praeitį ir išlieka aktualus šiandienos dizaino aplinkoje. Šiaudų intarsija – ir kaip išskirtinis elementas, ir kaip subtilus akcentas – suteikia rafinuotos elegancijos bet kuriai erdvei.

Norite išbandyti rankdarbius iš šiaudų?

Kumutis paruošė kūrybinius rinkinius, kuriuose rasite visas priemones ir išsamią instrukciją kaip pasigaminti šiaudinius rankdarbius.

Kūrybinis rinkinys ,,Šiaudinio sodo vėrimas pradedantiesiems“ – Skirtas visiems norintiems išmokti verti sodus ir užauginti savo pirmąjį šiaudinį sodą. Kūrybinis rinkinys „Sodo vėrimas pradedantiesiems“ suteikia galimybę pažinti ir puoselėti senąsias tradicijas, bei pasipuošti namus savo rankų darbo gaminiu. Kūrybinis rinkinys sukurtas įdomiam, prasmingam ir kokybiškam laikui. Sodo vėrimas lavina kūrybiškumą, loginį ir erdvinį mąstymą, skatina susikaupimą, kruopštumą bei atidumą.

Kūrybinis rinkinys „Šiaudinio sodo vėrimas“- Skirtas visiems norintiems išmokti verti sodus, jau išbandžiusiems rinkinį „Sodo vėrimas pradedantiesiems“ ar kitus rankdarbius su šiaudais. Šio rinkinio pagalba suveriamas tradicinis oktaedro formos sodas. Rinkinys arba jo pagalba suvertas sodas tradiciškai dovanojamas per vestuves, vestuvių metinių ar krikštynų proga. Taip pat sodai veriami per didžiąsias metų šventes – Kalėdas, Velykas ir kabinami virš bendro šeimos stalo. Šiomis dienomis sodai dažnai kabinami įvairiose namų erdvėse, kaip interjero elementai. Šis rinkinys suteikia galimybę pažinti ir puoselėti senąsias tradicijas, bei pasipuošti namus savo rankų darbo gaminiu. Kūrybinis rinkinys sukurtas įdomiam, prasmingam ir kokybiškam laikui. Sodo vėrimas lavina kūrybiškumą, loginį ir erdvinį mąstymą, skatina susikaupimą, kruopštumą bei atidumą. Tai puiki dovana mėgstantiems kurti, mylintiems gamtą ir ieškantiems tvarių sprendimų. Tai taip pat išskirtinė, jauki rankų darbo lauktuvių dovana užsienyje gyvenantiems draugams. Pagaminta su meile Lietuvoje.

Posted in Naujausi pokyčiai