Meniu Uždaryti

Kovo 21 d. minima Pasaulinė Miškų diena

Po pavasario lygiadienio ir Žemės dienos visame pasaulyje švenčiama Tarptautinė miškų diena. 2012 metais Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja paskelbė kovo 21 d. Tarptautine miškų diena. Šią dieną yra prisimenama visų rūšių miškų svarba ir organizuojamos įvairios veiklos, susijusios su miškais.

Kiekvienais metais Tarptautinę miškų dieną yra nagrinėjamos aktualios temos apie miškus. 2018 metais Tarptautinę miškų dieną buvo nagrinėjama tema ,,Miškai ir tvarūs miestai“ bei siekiama, kad miestai taptų ekologiškesni ir sveikesni. Medžių vaidmuo mūsų miestuose yra svarbus, nes miesto medžiai, kaip oro filtras, šalinantis užterštumą ir padedantis miestui tapti sveikesniu. Miškai miestuose ir aplink juos, prisideda prie vandens reguliavimo ir filtravimo. Medžių vaidmuo svarbus mažinant triukšmo taršą miestuose. Taip pat medžiai prisideda prie vietinės ekonomikos, kurdami miesto grožį ir teigiamai paveikdami turizmą.

Šių metų Tarptautinės miškų dienos tema ,,Miškai ir švietimas“. Pagrindinės žinutės, kurias norima skleisti 2019 metų Tarptautinės miškų dienos tema:

1. Suprasti mūsų miškus ir juos išlaikyti sveikais yra svarbu mūsų ateičiai.

Miškai valo mūsų orą, dirvožemį ir vandenį. Miškai svarbūs žmonių sveikatai ir gyvenimo kokybei. Jie atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį sprendžiant didžiausius iššūkius su kuriais šiandien susiduriame, pavyzdžiui, sprendžiant klimato kaitos problemas ar išlaikant tvarius miestus. Miškai ateityje bus svarbesni nei bet kada, nes prognozuojama, kad pasaulio gyventojų skaičius 2030 metais pasiek 8,5 mlrd.

2. Jūs niekada nesate per jaunas, kad pradėtumėte mokytis apie medžius.

Padedant vaikams bendrauti su gamta sukuriama ateities karta, kuri suvokia medžių ir miškų naudą bei būtinybę juos tvariai valdyti. Kai kuriems vaikams miškai yra tiesioginis maisto, medienos ir prieglobsčio šaltinis bei jų kasdienio gyvenimo dalis. Kiti vaikai gali atrasti miškus klasėse ir miškų mokyklose, praleisdami laiką miškų ir miestų parkuose organizuojamose ekskursijose arba mokydamiesi apie miestuose ir soduose augančius medžius.

3. Tiek šiuolaikinės, tiek tradicinės žinios yra labai svarbios siekiant išlaikyti miškus.

Nors miškininkai gerai žino ir supranta gamtą, jie taip pat turėtų išmokti naudoti pažangiausias technologijas, kad mūsų miškai būtų stebimi ir tvarkomi tvariai. Kaimo ir čiabuvių bendruomenės taip pat turi esminę patirtį ir žinias apie tai, kaip apsaugoti miško išteklius ir užtikrinti, kad jie būtų tvarkomi tvariai. Pavyzdžiui, kaimo moterys, kurios yra tradicinės maisto ir medienos kuro rinkėjos iš miškų, gali perduoti savo žinias ir praktinę patirtį iš vienos kartos į kitą.

4. Investavimas į miškotvarką gali pakeisti pasaulį į gerąją pusę.

Investavimas į miškotvarką gali padėti siekiant sustabdyti miškų naikinimą ir atkurti nykstančius kraštovaizdžius. Savo ruožtu, sveiki miškai padės mums pasiekti daugelį tvaraus vystymosi tikslų, pavyzdžiui, remdami kai kurių neturtingiausių pasaulio bendruomenių pragyvenimo šaltinius ir išsaugant biologinę įvairovę.

5. Moterys ir vyrai turi turėti vienodas galimybes į švietimą apie miškus.

Daugelis šalių bando įtraukti kuo daugiau moterų į švietimo programas susijusias su miškais, tokiu būdu suteikiant visiems vienodų galimybių į švietimą apie miškus. Lyčių lygybė miškų švietimo srityje suteikia kaimo moterims galimybę tvariai valdyti miškus.


Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos žinutė

Posted in Svarbios datos