Kas yra Kumutis?
Kumutis yra draugiškų aplinkai produktų gamintojas ir platintojas. Kviečiame visus norinčius pažinti senuosius amatus iš šiaudų ir siūlome išbandyti kūrybinius rinkinius bei pasipuošti namus savo arba Lietuvos tautodailininkų sukurtais šiaudiniais sodais ir kitais dirbiniais iš šiaudų.
Kumutis visiems tarsi girdėtas žodis, tačiau kokia jo prasmė daugeliui nėra žinoma. Vieniems pavadinimas siejasi su kūma ir kūminu – krikšto tėvais, su kūmu – bičiuliu, draugu. Kitiems kūmutė – laputė ar net įspūdinga raudonpilvė rupūžėlė, kuri skleidzia melodingus garsus primenančius kukavimą. Kumutis palieka pavadinimo prasme paslaptyje ir skatina visus domėtis.
Gamta ir ekologija mūsų gyvenime užima svarbią vietą. Šeimoje aktyviai siekiame po savęs palikti kuo mažiau atliekų. Didžiulis noras prisidėti prie gamtos saugojimo, tvaresnio gyvenimo ir švaresnės aplinkos paskatino pradėti veiklą su produktais, kurie mažintų plastiko naudojimą.
Šiaudai stebuklinga medžiaga
Anksčiau šiaudai buvo labai vertinami ir plačiai taikomi. Juos naudojo stogams dengti, krepšiams, skrybėlėms, batams pinti, kalėdinės eglutės žaisliukams ir sodams gaminti. Ilgainiui šiaudai buvo pamiršti, tačiau pastaruoju laikotarpiu daugelis renkasi tvaresnius produktus, ieško Lietuvoje sukurtų gaminių, domisi senosiomis tradicijomis, todėl susidomėjimas šiaudais auga. Šiais laikais šiaudai vertinami, kaip draugiška aplinkai ir puiki kūrybai medžiaga.
Rankomis pasėti, laukuose kruopščiai po vieną surinkti, išvalyti ir sukarpyti natūralus javų šiaudeliai įgauna ne tik materialinę, bet ir dvasinę vertę. Šiaudai atgimsta į nuostabiausius kūrinius, kiekvienas rankdarbis turi savo istoriją, kurioje slepiasi rišėjo mintys ir palinkėjimai.
Rankdarbių iš šiaudų tradicija
Šiaudinių sodų ir žaisliukų kūrimas yra skirtas tiek vaikams, tiek suaugusiems. Užsiėmimai su šiaudais vyksta darželiuose ir mokyklose. Rankdarbiai iš šiaudų domina įvairias bendruomenes, bendraminčių ar bendradarbių grupes. Užsiėmimus su šiaudais organizuoja ir užsienyje gyvenantys lietuviai. Visiems šiems užsiėmimams įgyvendinti siūlome įsigyti šiaudų ir kitų pagalbinių priemonių – adatų, siūlų. Tiems, kurie nori savarankiškai išbandyti sodų rišimą, žaisliukų gamybą esame paruošę kūrybinius rinkinius. Šie rinkiniai suteikia galimybę pažinti ir puoselėti sodų rišimo tradiciją, bei pasipuošti namus savo rankų darbo gaminiais. Kūrybiniai rinkiniai sukurti įdomiam, prasmingam ir kokybiškam laikui. Kūryba iš šiaudų lavina loginį ir erdvinį mąstymą, skatina susikaupimą, kruopštumą bei atidumą. Tai puiki dovana mėgstantiems kurti, mylintiems gamtą ir ieškantiems tvarių sprendimų. Tai taip pat išskirtinė, jauki rankų darbo lauktuvių dovana užsienyje gyvenantiems draugams. Visi rinkiniai turi išsamias instrukcijas tiek lietuvių, tiek anglų kalbomis. Bendradarbiaujame su Lietuvos tautodailininkais ir siūlome įsigyti jų rankų darbo dirbinius: šiaudinius sodus ir šiaudinius žaisliukus. Sodais puošiami namai, juos ir kūrybinius rinkinius tradiciškai dovanoja per vestuves, vestuvių metinių ar krikštynų proga, per didžiąsias metų šventes – Kalėdas, Velykas. Šiaudiniais žaisliukais puošiama Kalėdų eglutė.
Mūsų šeimą įkvėpia meilė gamtai ir savo gimtam kraštui. Nuoširdus noras daryti prasmingus darbus, puoselėti senąsias tradicijas ir jas perduoti kitai kartai.
Kiekvienas mūsų projektas turi savo istoriją.
Džiaugiamės galėdami su kitais pasidalinti patirtimi ir džiaugsmu, kurį atradome. Įsivaizduojame, kaip prieš Šv. Kalėdas šeima susėdusi prie bendro stalo veria šiaudinę žvaigždę, todėl ji yra iš pavienių reketukų ir pavadinta ,,Šeimos žvaigžde”. Per dieną saulės šviesos sugėrus, vakare šviesoms užgesus ši suverta, saulytėmis papuošta ir padažyta žvaigždė nušvinta, todėl pasirinkta tamsi tarsi naktis dėžutė su blizgia žvaigžde. Šis rinkinys išsiskiria iš kitų mūsų siūlomų rinkinių tiek dėžutės dizainu, tiek jos turiniu, tiek išgyventais jausmais, tai mūsų numylėtinis:)
Kumutį augina ir kuria Šerėjų šeimyna – Svetlana ir Aivaras, kuriems talkina tėvai ir seneliai 🙂