Meniu Uždaryti

Šiaudelių istorija

Pirmieji šiaudeliai – augalų stiebai

Nors plastikiniai šiaudeliai yra sąlyginiai nesenas išradimas, žmonės tuščiavidurius vamzdelius skirtus gėrimui naudoja jau šimtmečius. Šiaudelius gėrimui pirmieji naudojo ankstyvieji šumerai – jie šiaudeliais gerdavo alų, tam kad į burną nepatektų aluje plaukiojančios kietos dalelės.  Viduramžiais kunigai vyną iš nepatogių taurių gerdavo per auksinius ar sidabrinius šiaudelius. Ilgą laiką žmonės naudojo šiaudelius iš gamtoje randamų augalų stiebų.

Popieriniai šiaudeliai

Tik gerokai vėliau, 1888 m.  Marvin Stone pirmasis patentavo popierinį šiaudelį gėrimams. Legenda byloja, kad 1880 m. karštą vasaros dieną Marvin Stone gerdamas mėtų gėrimą per šiaudą, kuris vėliau pradėjo skilti, nusprendė, kad jis galėtų padaryti kažką geresnio.

Tam, kad popierinis šiaudelis vos sušlapęs nesubliūkštų, M. Stoune`as jį išmirkė parafine. JAV gazuotų gėrimų parduotuvės tapo neįsivaizduojamos be M. Stoune`o šiaudelių.

Beveik po keturių dešimtmečių Josephas Friedmanas tokį šiaudelį patobulino – įsuko į jį varžtą, o iš išorės, išilgai sriegio, užvyniojo dantų siūlą. Ištraukus varžtą bei nuvyniojus galą, gofruota šiaudelio dalis galėjo laisvai lankstytis į visas puses. J. Friedmanas savo išradimą patentavo. Ligoninės buvo vienos iš pirmųjų kurios pritaikė lanksčiuosius šiaudelius, nes jie leido pacientams gerti skysčius gulint lovoje. Per dešimtmečius šiaudeliai labai išpopuliarėjo ir tapo neatsiejami nuo gaiviųjų gėrimų ir kokteilių visoje Amerikoje.

Klestinti plastiko pramonė

Trumpa Video istorija kaip plastikas pakeitė mūsų pasaulį:

Photo by Ajeet Mestry on Unsplash

Plastikiniai šiaudeliai užvaldo rinka

Plastikiniai šiaudeliai greitai tapo pigesni pagaminti ir patvaresni nei popieriniai šiaudeliai. Per dvidešimto amžiaus 6-tąjį dešimtmetį buvo sukurta gamybos infrastruktūra, skirta gaminti plastikinius šiaudelius.

1969 m. „Friedman” „Flex-Straw” kompanija buvo parduota Marylando taurės korporacijai. Baltimore įsikūrusi bendrovė gamino platų plastikinių gaminių asortimentą ir netrukus tapo vienu didžiausių šalies plastikinių šiaudelių gamintoju. 1983 m. „Fort Howard Corporation” įsigijo „Maryland Cup Corporation” ir toliau gamino plastikinius gaminius. 

1980-aisiais buvo pagaminti nauji plastmasiniai šiaudeliai, tokie kaip linksmieji šiaudeliai ir juokingi šiaudeliai. Šiuo metu pasaulyje gaminami patys įvairiausi šiaudeliai gėrimams: ilgi šiaudeliai, trumpi šiaudeliai, spalvoti šiaudeliai, lankstūs šiaudeliai, stori šiaudeliai, ploni šiaudeliai, įvairiausių formų šiaudeliai ir t.t.

Gamintojai tenkina visus visuomenės poreikius. ,,Plastics Europe”, vienas didžiausių plastiko gamintojų pasaulyje, pranešė, kad 1950 m. buvo pagaminta 1,5 milijono tonų plastiko. Kiekvienais metais pagaminto plastiko kiekis auga, pavyzdžiui, 2015 m. pasaulyje pagaminta 322 milijonai tonų plastiko, o 2016 m. 335 milijonai tonų plastiko.

Kokia tokio didelio kiekio plastiko gamybos ir vartojimo pasekmė?

Šiaudeliai praktiškai nebūna perdirbami ir iš karto panaudojus tampa greita šiukšle.

Photo by Hermes Rivera on Unsplash

Per pastaruosius penkerius metus atsirado daugybė judėjimų, kurie skatina atsisakyti vienkartinio plastiko naudojimo ir siūlo rinktis draugiškus aplinkai šiaudelius. Korporacijos, savivaldybės ir netgi nacionalinės vyriausybės siūlo ir įgyvendina plastikinių šiaudelių draudimus. Vartotojai tampa sąmoningesni ir kurią naują paklausą.

Šiuo metu jau galima rinktis iš daugybės alternatyvų plastiko šiaudeliams. Siūlomi daugkartinio naudojimo šiaudeliai.

Metaliniai sulankstomi šiaudeliai arba paprasti metaliniai šiaudeliai yra tvirti ir kokybiški. Ilgaamžiškiausias metalinių šiaudelių pasirinkimas yra šiaudeliai iš nerūdijančio plieno. Tokie šiaudeliai nepritraukia gėrimų kvapų ir skonių, jos galima plauti indaplovėje. Vienas iš metalinių šiaudelių minusų yra greita reakcija į temperatūrą, metaliniai šiaudeliai labai greitai įkaista. Taip, taip pat būdami sunkūs gali nuversti lengvesnį puodelį.

Kita daugkartinio naudojimo šiaudelių alternatyva yra stikliniai šiaudeliai. Stikliniai šiaudeliai taip pat neprisigeria kvapų ir skonių ir šiek tiek mažiau reaguoja į temperatūros pokyčius. Stiklinių šiaudelių trūkumas yra jų trapumas. Valyti stiklinį šiaudelį reikia su specialiais šepetėliais. Prekyboje galime rasti ir dūžiams atsparių stiklinių šiaudelių.

Daugkartiniai Silikoniniai šiaudeliai vertinami dėl lankstumo, patogumo nešiotis ir atsparumo temperatūrų pokyčiams. Silikoninius šiaudelius reikėtų gerai prižiūrėti ir valyti, kadangi jie yra imlūs pelėsiui.

Natūralūs bambuko šiaudeliai. Šie šiaudeliai yra tiesiai iš gamtos, todėl nereikia nerimauti dėl papildomų dažų ar cheminių medžiagų sudėtyje. Tai nėra ilgaamžiškiausio šiaudelio atmaina, tačiau gerai prižiūrint galima naudoti pakankamai ilgą laiko tarpą. Bambuko šiaudeliui praradus savo savybes ji galima paprasčiausiai kompostuoti.

Tiesa plačiam naudojimui tai nėra pats patogiausias variantas, kadangi panaudojus reikia išvalyti ir paruošti šiaudelį kitam kartui, bei juos reikia nuolat nešiotis su savimi.

Plačiam restoranų ir barų tinklų naudojimui labiausiai tinka vienkartiniai greitai suyrantys šiaudeliai. Neretai grįžtama prie popierinių šiaudelių. Tačiau dėl jų suminkštėjimo ilgiau pabuvus skystyje populiarėja natūralių šiaudelių alternatyvos.

Natūralūs šiaudeliai

Šiaudeliai iš šiaudų. Grįžtama prie pirminių šiaudelių iš gamtos pasirinkimo, naudojant augalų stiebus. Termiškai apdoroti ir sterilizuoti augalų stiebai yra kietos struktūros ir puikiai tinka naudoti įvairiems gėrimams. Nendrių šiaudeliai, rugių šiaudeliai arba kviečių šiaudeliai yra puikus pavyzdys, kaip galima tausoti gamtą ir kartu patenkinti visuomenės poreikius. Be kitą ko suyrantys šiaudeliai kokteiliams, sultims ar kitiems gėrimams yra  stilingi. Šiaudiniai šiaudeliai.

Šiaudeliai gėrimams iš makaronų

Neseniai pradėti naudoti šiaudeliai iš makaronų. Makaronų šiaudeliai yra  originali ir jauki šiaudelių alternatyva. Makaroniniai šiaudeliai pagaminti iš miltų ir vandens, todėl itin greit suyra.  Šiaudeliai net ir patekę į gamtą gali tapti maistu paukščiams ir žuvims. Plačiau:

Posted in Naujausi pokyčiai