Meniu Uždaryti

SPALIO 4 – PASAULINĖ GYVŪNŲ DIENA

Kiekvienais metais spalio 4 dieną visas pasaulis švenčia Gyvūnų dieną. Jos esmė – prisiminti ir kartu pasidžiaugti, kokią svarbą mūsų gyvenime turi gyvūnai. Pasaulinės gyvūnų dienos misija – pagerbti visas gyvūnų gyvybės formas bei žmonijos ir gyvūnijos tamprų ryšį, padėkoti gyvūnams už jų didžiulę svarbą žmonių gyvenime, suteikiant gyvenimui daugiau džiaugsmo ir prasmės.

Oficialiai ši šventė minima nuo 1931 metų, kai Florencijoje (Italijoje), Tarptautinės ekologų konferencijos metu, buvo pasiūlyta spalio 4-tąją švęsti Pasaulinę gyvūnų dieną.

Pasaulinę gyvūnų dieną švenčia visų tautų, religijų, politinių pažiūrų ir ideologijos žmonės, kuriems rūpi gyvūnai. Lietuvoje Pasaulinė gyvūnų diena pradėta minėti nuo 2000 metų. Gyvūnų pažinimo ir globos papročiai visada buvo lietuvių gyvenime ir kultūroje. Gyvūnai yra mūsų draugai, pagalbininkai ir šeimos nariai.

Gyvūnai labai dažnai nukenčia nuo objektų, kuriems gamtoje ne vieta. Pasekmės kartais būna labai rimtos.  Plastiko buteliai, popierius, stiklas ir kitos panašios atliekos taip pat atlieka užtektinai nešvaraus darbo. Labai dažnai jos būna sumaišomos su maistu. Gyvūnai kliaujasi savo instinktais. Jie tikrai ne visada įdėmiai apžiūri rastą grobį, įvertiną jo savybes. Daugeliu atveju nesisaugantis objektas tiesiog puolamas, o kai kurių gyvūnų ir praryjamas iš karto. Pavyzdžiui, dideliu greičiu iš dangaus sminganti žuvėdra akimirksniu praryja tai, ką ką tik sugavo. Jei praryta ne žuvis, o plastiko gabalas, kelio atgal nebėra ir iškyla didžiulis pavojus uždusti ar užspringti. Prariję plastiko pakuotes ar jų dalis kasmet žūva daugybė paukščių ir gyvūnų. Daugybė, šiuo atveju, tai ne keli šimtai ar tūkstančiai. Kasmet plastikas pasaulyje pražudo milijardą paukščių ir gyvūnų. Nedylančios atliekos negrįžtamai griauna ekosistemas. Atsidūrusios kiaušinių perėjimo ar jauniklių auginimo zonoje jos trikdo prie tokių pokyčių nepratusius gyvūnus. Neretai ištisos populiacijos palieka sau įprastas vietas, taip palikdamos kitas gyvūnų rūšis be maisto. Būna ir taip, kad prie tokių spąstų nepratę gyvūnai įsipainioja vielose, laiduose, įstringa buitinėse atliekose, kai kurie rastomis atliekomis sunkiai susižaloja.

Net ir pati mažiausia šiukšlė, tokia kaip plastikinis šiaudelis, gali būti pražūtinga daugeliui gyvūnų. Minėdami pasaulio gyvūnų diena norime priminti, kad žmonės yra atsakingi už savo veiksmus ir nuo jų priklauso gyvūnų ir gamtos gerovė.