Šiaudiniai sodai – geometrinės formos dirbiniai, gaminami iš sausų rugių, kviečių šiaudelių ar kito augalinio pluošto. Sodo pynimui naudojami javų šiaudeliai yra veriami ant siūlo sudarant trikampius ir kvadratus. Šios geometrinės formos pasirinktos neatsitinktinai. Senosiose kultūrose trikampiai simbolizuodavo dvasią, o kvadratai – materiją. Jų abiejų dermė ir sudaro sodą.
Šiaudiniai sodai turi ir daugiau simbolinių reikšmių. Nuo seno žinoma, kad sodai buvo labai svarbi mūsų tautos dalis, o šiaudas žmogų lydėdavo nuo pat kūdikystės. Anksčiau šiaudų sodai buvo kabinami virš kūdikio lopšio. Taip pat sodai būdavo veriami ruošiantis didžiosioms metų šventėms – Kalėdoms bei Velykoms ir kabinami palubėje taip sukuriant šventinę darnos, grožio ir tvarkos erdvę apie stalą. Šiaudinius sodus dovanodavo ir per vestuves naujai besikuriančiai šeimai.
Sodų rišimas (šiaudinių sodų rėda) išliko gyvybingas iki šių dienų, todėl tradiciniai šiaudiniai sodai gali puošti kiekvieno iš mūsų namus. Patalpose sodai kabinami prie lubų, taip, kad galėtų reaguoti į mažiausią oro krustelėjimą. Besisukantys sodai atskleidžia erdvėje esančią teigiamą energetiką, o sodo struktūra primena jo simbolinę reikšmę.
- Šiaudinio sodo rišimo instrukcija
- Kaip pasigaminti kalėdinį žaisliuką
- Rankdarbiai iš šiaudų – naujai atrandamos tradicijos!
#šiaudiniaisodai #šiaudeliaisodams #rugiųšiaudeliai #javųšiaudai
Šiaudiniai sodai Lietuvoje ir kaimyninėse valstybėse turi skirtingus pavadinimus.
Lietuvoje dažniausiai sutinkami pavadinimai:
- liktorius (Varėnos, Panevėžio r.);
- voras (Ukmergės r.);
- vorys arba pajonkas (Suvalkai, lenk. pająk – voras);
- pajokas (Kaišiadorys);
- žarondeliai (Ignalinos r.);
- reketukas (Kupiškio apylinkėse);
- rekėžis (Kupiškio apylinkėse);
- krijelis (Kupiškio apylinkėse);
- širšuonas (Kupiškio apylinkėse);
- dangus (Kupiškio apylinkėse);
- rojus (Kupiškio apylinkėse);
- karulys (Mažojoje Lietuvoje).
Tradicinio šiaudinio sodo atitikmuo įvardijamas ir kaimyninėse šalyse:
- latviai – puzurs, ķists, saulīte, lukturi, krīģi, spurguļi;
- estai – jõulukroon, õlest jõulukroonid;
- suomiai – himmeli;
- lenkai – pająk;
- gudai – Саламяны павук;
- rusai – Соломенный паук;
- čekai – strom, stromek;
- bulgarai – iloja;
- slovėnai – kroval;
- ukrainiečiai – jelce, gilce, vilce, rizka.
Šaltinis: ETNO IDĖJOS
Šiaudinio sodo kaina
Šiaudinio sodo kaina neretai sunkiai įvertinama, kadangi reikalauja daug darbo energijos ir kūrybos. Lietuvoje vidutinio dydžio šiaudinio sodo kaina svyruoja nuo 50 iki 150 EUR. Žinoma, kaina priklauso nuo šiaudinio sodo sudėtingumo, papuošimo, dydžio ir žinoma rišėjo. Neretai šiaudiniai sodai yra individualus ir vienetiniai kūriniai, todėl jų kaina gali labai stipriai skirtis. Dideli arba daug smulkių detalių turintys šiaudiniai sodai gali kainuoti kelis šimtus eurų. Šiaudinio sodo kaina sudaro te tik reikiamų medžiagų kiekis, tačiau ir jų paruošimo ir žinoma šiaudinio sodo vėrimo trukmė. Sudėtingi ir dideli šiaudiniai sodai gali būti veriami ir ne vieną savaitę, todėl jų kaina atitinkamai būna ženkliai didesnė.
Kumučio šiaudiniai sodai
Interneto svetainėje www.kumutis.lt prekiaujama sertifikuotų tautodailininkų šiaudiniais sodais. Elektroninėje parduotuvėje yra galimybė įsigyti jau išvalytų šiaudų sodų ar kitų rankdarbių gamybai. Jeigu šiaudinio sodo rišti nėra tekę, galite įsigyti rinkinius šiaudinių sodų gamybai, kuriuose rasite visas reikiamas medžiagas ir instrukcijas, kaip pačiam suverti pirmuosius šiaudinius sodus. Taip pat galite įsigyti įvairiausių šiaudinių žaisliukų, kuriais galite ne tik pasipuošti namus per šventes bet ir padovanoti džiaugsmą savo artimiesiems.